Solve the Math Problem Five Boxes of Bananas Sell for $30.00 – How Many Can You Buy For $9.00

Last Updated on August 15, 2021 by Neil Mackengie

The answer is simple and in this blog post, we will show you how to solve the math problem. In order to do so, we will first need to identify what $9.00 can buy us.

To find out, take the price of an individual box ($3) and divide it by two (2), which equals $1.50 per box.

We know that five boxes sell for $30 so if we had 5x$1.50 then our total would be $7 and a half dollars!

This means that 9x$1.5=13

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top